top of page

Гроші не пахнуть

Установчо-мотиваційний етап

Автор:

викладач предметів економічного спрямування

Олександр Павлович Сюсюрченко

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Методичний коментар. На даному етапі відбувається вітання з учнями та гостями. Дуже важливо з перших хвилин створити емоційне тло уроку, тому в організаційній частині  варто приділити увагу психологічній підготовці учнів до самостійної діяльності, створити атмосферу доброзичливості, взаєморозуміння та довіри.

Протягом уроку використовується мультимедійна техніка, що збагачує сприйняття інформації. Сучасні мультимедійні технології дають змогу візуалізувати інформаційну складову, збагатити захід яскравим ілюстративним матеріалом, а отже, сприяє ефективному засвоєнню матеріалу. Застосування в навчально-виховному процесі інформаційних технологій активізує образне мислення учнів, істотно пожвавлює їхню цікавість до теми, створює всі умови для найповнішої реалізації принципу особистісно-орієнтованого навчання в умовах інтеграції змісту освіти з новітніми технологіями.

 

ІІ. УСТАНОВЧО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

 

2.1. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ

Методичний коментар. Етап мотивації відіграє найголовнішу роль у формуванні емоційного тла уроку. Викладач ставить проблемне запитання «Звідки беруться гроші?». Важливо донести до учасників розмови, що при вирішенні проблемного запитання не може бути невірних відповідей.

На даному етапі використовується метод навчання «брейн-стормінг», який, як правило, найбільший позитивний результат дає при застосуванні під час мотивації питань, пов’язаних із пошуком шляхів вирішення проблеми, а не усвідомлення змісту понять. Основним змістом використання цього методу є моральні орієнтації та цінності.

Викладач використовує прийом «4 гаманця». На окремій дошці розташовано 4 гаманця з написами «Стипендія», «Батьки», «Заробіток», «Інше». У кожного учня є купюра з магнітною стрічкою яку він повинен прикріпити до гаманця, який є для нього основним у отриманні грошей на власні потреби. Учні по черзі прикріплюють гроші на гаманець та озвучують свій шлях збагачення. Прийом «4 гаманця» спонукає учнів замислитися звідки беруться гроші, можливо хтось відкриє для себе новий шлях заробітку.

Викладач узагальнює.

 

2.2. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Методичний коментар. Викладач повідомляє тему уроку, спілкування розпочинається мотиваційною розповіддю.

 «Гроші не пахнуть».

Мета: розглянути позитивний досвід країн світу щодо перетворення сміття в ресурси, енергетичні та матеріальні.

Виявляється, сміття, якого на наших вулицях хоч греблю гати, може не тільки дратувати, але і приносити великі і дуже великі гроші. Головне - придумати, як з ним правильно обійтися.

Світова практика довела: бізнес на смітті може стати справою на мільйон. Наприклад, за даними американської Асоціації повітряного і сміттєвого менеджменту, в США виробляється 1,4 млрд. тонн відходів, а на збір, транспортування, складування, переробку сміття щорічно витрачається близько $40 млрд.

В Україні сміттєві цифри також вражаючі: кожен українець у середньому викидає в рік 250 кг сміття. В сумі по країні викидається 10 млн. тонн відходів. Але на відміну від США, у нас сміттєвим питанням займаються не так активно, тому 4% всієї української території відведено під звалища.

За оцінками експертів, потенціал українського «сміттєвого» ринку оцінюється в 1,25 $млрд., але поки що сміття серед наших бізнесменів не користується популярністю.

Ініціативна група учнів провела власне розслідування щодо сміттєвої ситуації у світі та України. Зараз ми почуємо факти, які не зможуть залишити байдужими.

Чи знаєте ви, які країни світу мають найбільші сміттєві полігони?

Учнівське повідомлення

2.3. ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ «ТОП-7 НАЙБІЛЬШИХ ЕКОЛОГІЧНИХ СМІТТЄВИХ ПОЛІГОНІВ» (додаток)

Методичний коментар. Мультимедійне повідомлення робить учень, який досліджував рейтинг найбільших екологічних сміттєвих полігонів у світі.

При організації позаурочної роботи з учнями вагомого значення набуває використання прийомів випереджувального навчання, а саме створення інформаційного проекту (самостійна робота над проблемою, створення презентаційної доповіді тощо), що передбачає попередню підготовку учнів до обговорення основних питань теми та є ефективними, коли інформативний матеріал об’ємний та потребує синтезу. Створення умов для забезпечення успіху в навчально-виховному-процесі вбачається в організації навчальної праці таким чином, щоб у кожного учня сформувалося уміння вчитися, виховувати наполегливість, самостійність, дисциплінованість та відповідальність, розвивати прийоми саморегуляції у комфортному навчальному середовищі. Випереджувальне навчання є навчання на перспективу, коли резерв у часі дозволяє детально відпрацювати кожен елемент, кожну операцію та підготувати підґрунтя для свідомого сприйняття учнями інформації.

 

2.4. СМІТТЄВА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

Методичний коментар. Викладач підводить підсумок віртуальної подорожі. Для порівняння наводиться коротка характеристика ситуації зі сміттєзвалищами України.

Майже всі побутові відходи в Україні захоронюють на полігонах. На сьогоднішній день найбільші площі під полігони зайняті в Дніпропетровській - 140 га, Донецькій – 330 га, Одеській – 195 га, Запорізькій – 153 га, Луганській області - 129 га.

Переважна більшість звалищ працює в режимі перевантаження, тобто з порушенням проектних показників щодо обсягів накопичення відходів. Водночас полігони є джерелом інтенсивного забруднення атмосфери та підземних вод. Практично ні на одному з них не знешкоджується фільтрат. Майже усі полігони потребують невідкладної санації та рекультивації. Не вирішуються питання створення нових полігонів. Половина полігонів побутових відходів приймає промислові відходи. Крім того, у багатьох містах триває процес утворення несанкціонованих звалищ побутових відходів.

bottom of page