top of page

ТРЕНІНГ - ВІДКРИТИЙ ДІАЛОГ

«ФАСИЛІТАЦІЯ ЯК ЗАСІБ ІНТЕГРАЦІЇ ЕкоОсвіти В НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ ПРОСТІР»

Навчально-ігровий блок

ІІІ. НАВЧАЛЬНО-ІГРОВИЙ БЛОК: СТЕЖТЕ ЗА ПОДІЯМИ: ЗМІНИ КЛІМАТУ ЧИ ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ

2.1. Вправа «БАРОМЕТР ДУМОК: Зміни клімату чи глобальне потепління?»

Використовується вправа-руханка «Барометр думок», що дасть можливість кожному учаснику висловити свою думку щодо взаємозв’язку термінів.

Мета: роз’яснення термінів.

Сутність вправи. Утворюється умовний барометр: праворуч - позначка «0-49»: цю позицію займають ті, хто вважає, що більш правильно говорити «зміни клімату»; центр – позначка «50»: цю позицію займають ті, хто вважає, що ці терміни мають однакове значення; ліворуч – позначка «51-100»: цю позицію займають ті, хто вважає, що більш правильно говорити «глобальне потепління». Учасники по черзі обирають умовну відмітку та займають позицію на барометрі. У ході виступів позиції можна змінювати, якщо хтось зміг переконати колег у правильності своєї відповіді.

Тренер узагальнює та пояснює значення термінів.

Клімат теплішає. Усі прояви кліматичних змін вказують на зростання середньої глобальної температури. «Глобальне потепління» - це спрощений термін, адже, навіть за наявності глобальної тенденції з підвищення температури на нашій планеті є місця, де не стало тепліше, а навіть навпаки, стало холодніше. Тому термін «зміна клімату» є більш точним.

 

2.2. КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

2.2.1. СІМЕЙСТВО «ПАРНИКОВИХ»

Розповідь веде тренер.

Парниковий ефект - це явище, при якому атмосферні гази утримують вихідне від Землі тепло в тропосфері, не даючи йому підніматися в більш високі шари атмосфери. При цьому відбувається нагрівання, як самої атмосфери, так і земної поверхні.

Демонструється відео «Парниковий ефект».

2.2.2. НЕХАЙ СОБІ ТЕПЛІШАЄ!

Розповідь веде тренер.

Існує думка, що 2-3 градуси – це несуттєво. Нехай буде трішки тепліше, кому від цього погано?

Нажаль, 2-3 градуси – це зовсім не мало, оскільки мова йде про усереднену температуру по всій планеті Земля. Підвищення за рік середньої температури повітря на 2 градуси призводить до збільшення тривалості вегетаційного періоду і, відповідно, теплого періоду на 20 днів. Конкретно «на місцях» 2 градуси можуть означати набагато більше: в Арктиці, наприклад, до кінця століття температура повітря може підвищитися на 10-12 градусів. Відповідно, тривалість теплого періоду може зрости на 100-120 днів, тобто майже на сезон. Такі зміни є катастрофічними для цього регіону. Для арктичних екосистем є дуже важливим, аби глобальна температура не підвищувалася більш ніж на 1,5 градуси.

Головна різниця між 2 і 3 градусами або й більше – це частота і тривалість посушливих періодів та охоплення ними величезних територій. На 2 – лише 500 млн., а за 3 – вже 3 млрд. людей, або третина майбутнього населення планети, страждатимуть від нестачі води.

Демонструється відео «Наслідки глобального потепління».

Які ж гази затримують тепло в атмосфери, тобто є парниковими?

2.3. КОЛОВОРОТ ПОДІЙ

Вправа «Світове кафе». Час виконання – 10 хв.

Для поділу на групи (3 групи) використовується вправа-руханка «Градаційне розташування». Тренер говорить твердження, а учасники займають позиції.

Твердження:

«Я живу неподалік ВПУ №7, тому ходжу на роботу пішки».

«Я живу далеко від ВПУ №7 і користуюся громадським транспортом».

«Я живу поза межами міста і користуюся власним транспортом або транспортом друга».

Після того, як групи сформовано, обираються «господарі столів» у «світовому кафе». Можна обрати «господарів» із тих груп, де найбільша кількість учасників (щоб вирівняти кількість). «Господарі» займають позиції за столами, де на них чекає завдання:

стіл №1:Зібрати докази, що відбуваються зміни клімату.

стіл №2:Визначити причини утворення парникових газів (об’єкти).

стіл №3:Наші дії щодо зменшення рівня парникових газів та уповільнення змін клімату.

2.5. Цикл вправ «ПРОГНОЗИ НА МАЙБУТНЄ»

Групи вже сформовано. Одночасно виконується 3 вправи. Час виконання – 10 хв.

 

2.5.1. Вправа «Світ у 2050 році» - 1 група.

Мета: усвідомити актуальність проблеми зміни клімату та можливі наслідки цих змін.

Завдання: спрогнозувати майбутнє і створити макет газети про події у світі у 2050 році.

Учасники працюють в команді, отримують аркуш А2, фломастери.

 

2.5.2. Вправа «Мій екологічний слід» - 2 група.

Мета: ознайомитися з поняттями екологічного сліду, перевірити, наскільки особистий стиль життя впливає на екосистему, переосмислити можливість змін у власній діяльності.

Завдання: використовуючи анкету «Мій екологічний слід» порахувати свій екослід; представити результат; поміркувати: Що можна зробити, щоб зменшити свій «екологічний» слід?

 

2.5.3. Вправа «Мій вуглецевий слід» або «Слоненя» - 3 група.

Мета: ознайомитися із концентрацією вуглецевого сліду, перевірити розмір свого «вуглецевого сліду», переосмислити можливість змін у власній діяльності.

Завдання: використовуючи картку «Слоненя» та статистичну довідку, скласти свій «вуглецевий слід». Кожен квадратик – це 100 кг СО2е на рік. Із статистичної довідки оберіть ті види діяльності, які стосуються Вас, розрахунковий еквівалент можна зменшувати або збільшувати, в залежності від Вашого ритму життя. Якщо одного «Слоненя» не вистачає, візьміть ще. Відповідно до обраних позицій зафарбуйте квадратики; представити результат; поміркувати: Що можна зробити, щоб зменшити вагу «вуглецевого сліду»?

 

Відбувається представлення результатів.

Перед представленням результатів 2-ю групою тренер розповідає, що таке «екологічний слід».

Довідка. Термін «екологічний слід» був введений в обіг у 1992 році канадським професором Вільямом Різом. Наразі, це доволі складний показник, яким обраховують площу поверхні землі та кількість ресурсів, що потрібні одній людині або цілій країні для нормального існування. Зазвичай, виявляється, що кожна людина, яка живе в більш-менш заможній країні, споживає в 2-3 рази більше, ніж їй може дати планета Земля. Таким чином, екологічний слід – це міра потреб людини у екосистемах планети.

Було визначено так звані екологічні межі, які дозволяють природі підтримувати людську діяльність в рамках існуючого способу життя. Екологічний слід виражається у «глобальних гектарах». Він становить 2,2 га на одного мешканця планети. Якщо всі мешканці світу будуть використовувати більше норми, нам знадобиться ще одна планета.

Середнє значення екосліду: США – 12,2 га, Європа – 6,3 га, Канада – 6 га, Австралія – 5 га, Нікарагуа – 3 га, Шрі-Ланка – 1,5 га.

 

Перед представленням результатів 3-ю групою тренер розповідає, що таке «вуглецевий слід».

Довідка. Вуглецевий слід – це міра парникових газів, що виділяються в процесі виробництва, використання та утилізації продуктів і послуг. Показник «вуглецевого сліду» являє собою огляд всіх парникових газів, що виділяються у ході тієї чи іншої діяльності. Етап виробництва охоплює всі процеси – від вилучення сировини з землі до потрапляння товару на полицю магазину (після реалізації товару його упаковка потрапляє в розряд відходів і процес її утилізації теж повинен бути врахований).

Вуглецевий слід складається з прямих та опосередкованих викидів. Прямі викиди – це кількість СО2 або інших парникових газів, яка викидається у атмосферу з території певного підприємства, країни, домогосподарства тощо. Також сюди входять показники спожитого тепла та електроенергії.

Для окремої людини прямі викиди вираховують визначаючи скільки поїздок здійснює людина на тому чи іншому виді транспорту, скільки газу або вугілля необхідно витратити для обігріву житла, скільки використовується електроенергії для роботи електроприладів.

Опосередковані викиди – кількість СО2 або інших парникових газів, які викидаються у атмосферу у процесі виробництва та транспортування продукції, яку використовує певна людина, підприємство, країна.

Для спрощення розрахунків кількість викидів усіх парникових газів перераховують у еквівалент СО2е, тобто розраховуєть кількість СО2е у тонах.

Допустиме річне навантаження на довкілля – 3 тонни СО2е (це маса слоненя). У середньому в Європі вуглецевий слід однієї людини становить 15 тонн (як 2 дорослих слона).

Після представлених результатів обговорити:

Чи можете Ви зменшити свій «вуглецевий слід»?

Від чого Ви готові відмовитися?

2.4. Вправа «ДЕРЕВА, ЛЮДИ, СО2»

Для подальшого поділу на групи використовується вправа-руханка «Дерева, люди, СО2».

Мета: продемонструвати зв'язок між вирубуванням дерев, збільшенням кількості СО2 та змінами клімату; зробити невимушений розподіл учасників для іншої вправи.

Умови вправи: учасники стоять у правильному колі. На вухо говорять сусіду одну із категорій гри: дерево, СО2, люди. Після визначення ролей тренер пояснює дії:

дерева – підіймають руки над головою і рухають ними;

люди – підбігають до дерева та «рубають сокирою»;

СО2 – присідають, роблять стрибок до центру кола, широко розвівши руки та ноги в сторони.

Команди готові до наступної вправи.

Усі учасники тренінгу отримують методики визначення «екологічного сліду», «вуглецевого сліду» та пам’ятку «Карбоновий слід».

Дидактичні матеріали

П Е Р Е Р В А

 

bottom of page