top of page

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

На даному етапі відбувається вітання з учнями та гостями заходу. Дуже важливо з перших хвилин створити емоційне тло заходу, тому в організаційній частині заходу варто приділити увагу психологічній підготовці учнів до самостійної діяльності, створити атмосферу доброзичливості, взаєморозуміння та довіри.

Протягом заходу використовується мультимедійна техніка, що збагачує сприйняття подорожі. Сучасні мультимедійні технології дають змогу візуалізувати інформаційну складову, збагатити захід яскравим ілюстративним матеріалом, а отже, сприяє ефективному засвоєнню матеріалу. Застосування в навчально-виховному процесі інформаційних технологій активізує образне мислення учнів, істотно пожвавлює їхню цікавість до теми, створює всі умови для найповнішої реалізації принципу особистісно-орієнтованого навчання в умовах інтеграції змісту освіти з новітніми технологіями.

 

ІІ. УСТАНОВЧО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

2.1. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ: Що таке сміття?

Етап мотивації відіграє найголовнішу роль у формуванні емоційного тла подорожі. Викладач ставить проблемне запитання «Що таке сміття?». Важливо донести до учасників заходу, що при вирішенні проблемного запитання не може бути невірних відповідей. Використання прийому «град» допоможе учням відчути себе більш вільними та впевненими, сприяє формуванню позиції «Моя думка важлива».

Прийом «град»: учням пропонується на умовних магнітних градинах (додаток 1) написати одним словом, що для них сміття. Потім ці градини розміщуються на магнітній дошці, утворюючи природне явище – град, який несе в собі велику стихійну небезпеку.

Асоціюючи сміття з градом, викладач ставить до аудиторії додаткове запитання «Чому сміття ми порівнюємо з градом?». Учні висловлюють припущення.

 

2.2. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ПОДОРОЖІ ТА МАРШРУТ

Викладач оголошує тему заходу, пояснюючи інформаційних зміст асоціації. Захід доцільно провести 15 листопада, так як цей день відзначається у світі як Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки.

  • «Королівство кривих дзеркал».

Чи звертали Ви увагу на те, як відбувається Ваш похід до супермаркету, як Ви витрачаєте свої гроші, скільки непотребу Ви приносите додому?

Спочатку ми купуємо сміття: пляшки, бляшанки, пакети, упаковки. Нам здається, що ми купили сік, консерви, хліб, подарунок. Але щоразу ми платимо за упаковку, яку потім викидаємо на смітник (тобто свої гроші ми виносимо у сміттєвий контейнер) і навіть не замислюємося, яка частина нашої покупки є сміттям.

Придбавши сміття, ми потім сплачуємо за вивіз сміття. Скільки? – не замислюємося і не знаємо.

Потім – за свої ж гроші – отримуємо екологічну катастрофу. Ми, начебто, постійно дивимося у криве дзеркало, бачимо у задзеркаллі те, що хочемо бачити, не помічаючи поряд із собою сміттєвої потвори, яка поглинає світ.

Очевидно, що підвищення якості життя пропорційно збільшенню кількості відходів, що продукує людство. Статистика каже, що міська сім’я викидає щоденно в середньому 3-5 кг сміття.

Звичайне сміття оточує нас скрізь: воно під ногами, в лісі, в кущах, в річках, морях, під вікнами багатоповерхівок. У смітті граються наші діти. Воно стало атрибутом нашого життя. Екологи називають проблему засміченості екологічною катастрофою. Скоро сміття поглине нас, нашу цивілізацію, немов непереможний монстр.

Сьогодні ми здійснимо віртуальну екологічну подорож. Ми не випадково обрали для своєї подорожі саме 15 листопада. У цей день весь світ відзначає Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки. Тож, маршрут подорожі наступний.

Оголошуючи маршрут, викладач використовує віртуальну карту, що візуалізує інформацію та створює атмосферу казковості та реальності подорожі.

2.3. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ЕКСКУРСОВОДІВ

Викладач представляє екскурсоводів. Учням-екскурсоводам за 3 тижні було видано випереджальне завдання: підготувати віртуальну екскурсію за виданим маршрутом. Підготовка до заходу відбувається за методикою перевернутого навчання. При організації перевернутого навчання викладач повинен надати учням достатньо достовірної інформації або інформаційних джерел, щоб на їх основі учні могли виконати поставлене завдання. Під час виконання завдання викладач діє як організатор, помічник, координатор, намагаючись надати учасникам можливості для самостійної роботи, самостійного представлення свого бачення вирішення проблеми (в оформленні результатів, виступу).

Метод перевернутого навчання дає змогу учням найповніше продемонструвати знання, політ фантазії, творчість. Робота проводиться поза межами навчального часу, тому підходить для учнів різного темпераменту, оскільки підліток сам визначає терміни виконання етапів завдання та темп роботи, в межах поставлених викладачем часових рамок.

Використання елементів перевернутого навчання створює умови для досягнення якнайкращого результату шляхом оптимального добору й розподілу ресурсів (як інформаційних, так і особистісних), розширює можливості вирішення такого складного педагогічного завдання як формування всебічно розвиненої, соціально активної особистості.

Королівство кривих дзеркал

Установчо-мотиваційний етап

Автор:

викладач основ енергоефективності

Юлія Миколаївна Хайчіна

Презентація_Королівство кривих дзеркал

bottom of page