Дамська примха чи джентельменський прикид?..
Автор:
майстер виробничого навчання Олена Миколаївна Забокова
І. УСТАНОВЧО - МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
1.1. Привітання з аудиторією
1.2. «Зелені» колеса
На даному етапі використовується прийом «коло ідей» з метою сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес до обговорюваної теми. Взаємозв’язок учіння й мотивації навчальної діяльності є підґрунтям ефективного пізнання.
Запитання: «Яким видом транспорту користується Ваша родина?
Давайте сформуємо «коло ідей» починаючи реченням «Моя сім’я користується …».
Далі учні, у яких відповідь співпадає, долучаються до умовного лідера. Таких лідерів може бути декілька, в залежності від обраного виду транспорту. Після утворення груп продовжується бесіда.
«Моя сім’я користується …» → «Тому що це…» → «Особисто я найчастіше користуюся…).
Чи можна велосипед назвати сучасним видом транспорту?
На початку учням пропонується лише 2 варіанти відповіді «Так» або «Ні», а наприкінці заходу учні можуть змінити свою позицію. Вираження думки відбувається за допомогою кольорових маркерів.
Перегляд соціальної реклами «На навчання».
1.3. «Стежте за подіями! Читайте пресу!»
Захід розпочинається прийомом «журналістське розслідування». Мета розслідування - з'ясувати й довести. Воно має розкрити механіку події та її підтекст, інколи прихований, а інколи просто невідомий. Це залежить від обраного журналістом об'єкту. Специфіка цього прийому полягає саме в тому, що учень-журналіст, який проводить власне і, відповідно, незалежне розслідування, опиняється наодинці з собою. У журналіста має бути лише один інтерес: знайти істину, з'ясувати, що ж насправді відбулося, а для цього треба уникати не лише будь-яких зовнішніх впливів, а й свого власного упередження та самовпевненості. Завдання учня-журналіста, провести власне дослідження за кременчуцькою періодикою та з’ясувати, чи піднімається питання вело життя у Кременчуці.
На даному етапі учням дається установка на вирішення проблеми та подається необхідна початкова інформація.
В кременчуцькому інформаційному віснику «Телеграф» опубліковану статтю.
Кількість автомобільного транспорту у Кременчуці щороку зростає. І хоча до справжніх заторів нам ще далеко – на наших дорогах їх можна спостерігати поки що лише в часи пік – незаперечним є факт, що в цілому рух транспорту в Кременчуці з року в рік стає все напруженішим.
Як нам повідомив в.о. начальника другого регіонального відділення ПС в Полтавській області Федір Васильків, на сьогодні у Кременчуці зареєстровано 50 тисяч приватних автомобілів. Для повної картини додамо сюди 8 700 одиниць державного транспорту (і це не враховуючи автівок з Кременчуцького району). Не останню роль у завантаженості міста транспортом відіграє його географічне положення. Як відомо, через Крюківський міст проходить стратегічно важлива дорога, що з’єднує Лівобережну Україну з Правобережною. Це означає, що хочемо ми того чи ні, а міст впливає на життя пересічного кременчужанина хоча б у аспекті дорожнього руху. Певна кількість транзитних транспортних засобів як з Кременчуцького району, так і з усієї України щоденно вливається у дороги міста разом з місцевими учасниками дорожнього руху.
Якщо 50 тисяч приватних авто міста вишикувати одна за одною і припустити, що їх довжина в середньому складає 4,60 м., то отримаємо ряд довжиною в 230 км.
Майстер в/н оголошує тему заходу, що дає можливість налаштувати учнів для проведення плідної роботи та активізувати їх розумову діяльність.
Ми не можемо уявити свого життя без транспорту, без доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Відстані між районами, установами, магазинами такі значні, що подолати їх можна тільки за допомогою транспорту. Отже, транспорт – наш вірний друг!
І сьогодні ми будемо говорити про транспорт та його вплив на навколишнє середовище.
Ідейне запитання: «Яким видом транспорту користується Ваша родина?
Прийом «відкрита думка» полягає у тому, що перший учень висловлює свою думку, починаючи реченням «Моя сім’я користується …». Далі учні, у яких відповідь співпадає, долучаються до умовного лідера. Таких лідерів може бути декілька, в залежності від обраного виду транспорту. Після утворення умовних груп продовжується бесіда, по колу продовжують думку попередника за алгоритмом: «Моя сім’я користується …» → «Тому що це…» (учні наводять аргументи у користь свого вибору) → «Особисто я найчастіше користуюся…».
Після обговорення пропонується філософське запитання «Чи можна велосипед назвати сучасним видом транспорту». На цьому етапі використовується прийом «барометр думок», що дозволить швидко з’ясувати позицію аудиторії (учням пропонується лише 2 варіанти відповіді «Так» або «Ні», а наприкінці заходу змінити свою позицію. Вираження думки відбувається за допомогою спеціальних маркерів.
Твердим підґрунтям переконання учнів у актуальності обраної теми розмови є перегляд соціальної реклами «Стиль життя: велосипед».