Поза законом
Автор:
викладач предметів економічного спрямування
Юлія Анатоліївна Люта
ІІ. ПОЗА ЗАКОНОМ
2.1. Екскурс в історію
Методичний коментар. Викладач використовує розповідь з мультимедійною підтримкою, що дозволяє унаочнити та структурувати матеріал, сприяє формуванню зацікавленості учнів, а як наслідок - покращує сприйняття матеріалу. Перегляд відеоролику «Вони такі різні…» дає учням уявлення про принцип роботи ламп розжарювання та люмінесцентних ламп, що знадобиться їм для пошуку істини, які ж лампи краще.
2.2. Навколо світу
Методичний коментар. Відбувається виступ учнів з авторською презентацією. Учні отримали завдання: дослідити, які лампи використовуються для освітлення у світі в цілому та Європі, зокрема. Метод історичного проекту є основою випереджувального завдання. Це дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів, що сприяє розвитку навиків самоосвіти, саморозвитку, розширення світогляду.
2.3. Коловорот ідей
Методичний коментар. Даний етап заходу є основним. Його перебіг відбувається методом «світове кафе». «Світове кафе» (The World Café) – це процес взаємодії, спрямований на широкий обмін думками й ідеями.
Учасники діляться на 3 групи по 4 учні у групі. У кожній групі вибирається «господар столу». Господарю столу дається додаткова інструкція: «Ви є хранителем знань вашої групи. Ваше завдання - фіксувати інформацію і передавати напрацьоване наступним групам. Слідкуйте, щоб всі приймали участь в обговоренні, заохочуйте висловлювання ідей, пишіть розбірливо. Всі ідеї приймаються без критики». Кожна група отримує по аркушу А 3 і фломастери для запису ідей. На аркуші написано назву обговорюваного питання.
Учасники отримують час на висловлення своїх думок. Господар столу без критики фіксує ідеї. Час на висловлення думок біля кожного столу – 5 хвилин.
За командою ведучого учасники міняються столами за годинниковою стрілкою. Господар столу залишається, вітає нову команду, вводить в тему і розповідає про те, що напрацьовано минулого групою. Нові учасники доповнюють список своїми ідеями. Для наочності можна записувати нові ідеї маркером іншого кольору, в іншому секторі листа. Наступний перехід знову відбувається по команді ведучого. Кількість переходів залежить від кількості столів.
Команди повертаються за свої столи (ті столи, за якими вони починали працювати) і підводять підсумки обговорення, систематизують ідеї, роблять висновки і подають їх наочно на аркушах. Господар столу презентує ідеї висловлені учасниками кафе.
Учасники сідають за столи:
-
1-й стіл – переваги лампи розжарювання;
-
2-й стіл – недоліки лампи розжарювання;
-
3-й стіл – переваги енергозберігаючої лампи (люмінесцентної);
-
4-й стіл - недоліки енергозберігаючої лампи (люмінесцентної).
Цей метод доцільно використати на групі учнів, які навчаються за професією «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування», так як вони володіють необхідною інформацією про лампи розжарювання та енергозберігаючі лампи, яку вони отримали на уроках професійно-теоретичної підготовки та уроках виробничого навчання.
2.4. Енергетичний консиліум
Методичний коментар. Господарі столу презентують напрацювання: озвучуються усі думки, що було запропоновано під час «посиденьок» за столами у кафе. Після того як всі «господарі столів» презентують ідеї учасників «Світового кафе» до виступу запрошується експерт, який аналізує почуту інформацію, вказує на правильні та хибні твердження учнів. Виконати роль експерта доцільно запросити фахівця, наприклад, викладача електротехніки з основами промислової електроніки, викладача спецтехнології чи майстра виробничого навчання, які ведуть підготовку даної групи.