top of page

Природа не пробачає помилок

Автор:

майстер виробничого навчання Тетяна Володимирівна Манілова

Мотиваційний етап

І. Організаційно - мотиваційний етап

1.1.  Людино, отямся…

Ліс, вода, повітря –  це неоціненні багатства нашої  Землі.

Кожен з нас за них відповідає.

А.П.Чехов

М.К. Захід виконанням пісні наживо. Це дасть змогу створити ліричну атмосферу в аудиторії, вплинути на емоційний стан присутніх, використовуючи прийом навіювання. Музичний супровід дозволить  забезпечити свідому візуалізацію почутого.

2.2 Екологічні проблеми України

До нас у гості завітали екологи, науковці, які протягом двох місяців спільними зусиллями намагалися дійти консенсусу щодо нашого запитання.

М.К. Проектна робота – це тяжка і водночас дуже цікава співпраця учнівського колективу між собою та з педагогом. Виконання проекту тривало 2 місяці.

На першому етапі учні сформулювали проблему дослідження, намітили стратегію вирішення проблеми, розподілили ролі, окреслили очікувані результати та намітили план дій та взаємодії з педагогами ВПУ № 7.  На другому етапі екологи провели дослідження щодо екологічної ситуації на Україні в цілому та у Кременчуці, зокрема. Використовуючи Інтернет-джерела та власні спостереження вони зняли відео репортаж та створили презентацію.

Майстер в/н за два тижні до проведення виховного заходу розбиває учнів на групи: екологів та науковців.

Кожна група учнів висвітлює своє завдання, використовуючи мультимедійні презентації, відео, аксесуари, акцентуючи увагу на сучасному екологічному стані в Україні та факторах небезпеки для населення.

Під час підготовки до проведення позаурочного заходу, майстер виробничого навчання створює умови для забезпечення успіху в навчально-виховній діяльності учнів, організовуючи навчальну працю таким чином, щоб у кожного учня сформувати уміння вчитися, виховувати наполегливість, самостійність, дисциплінованість та відповідальність, розвивати прийоми саморегуляції у комфортному навчальному середовищі.

Резерв у часі, що є обов’язковою умовою організації випереджувального завдання, дозволяє детально відпрацювати кожен елемент, кожну операцію та підготувати підґрунтя для свідомого представлення результатів своєї роботи.

Група екологів промоніторила екологічну ситуацію в нашій державі і підготувала звіт.

Наша країна по праву вважається однією з найзеленіших держав світу – майже сорок відсотків України займають ліси. Та які ліси! Ліс є джерелом сили і могутності українців. Дух народу його вікова історична основа міцно пов’язані з феноменом лісу. Виробництво і побут, первинні витоки культури українського народу «лісове походження». Житло, домашнє начиння, знаряддя праці та бою, їжу та одяг, дитячі колиски та жіночі прикраси – всім цим забезпечував людей ліс. Дійсно, ліс без жодних перебільшень можна назвати «зеленим золотом» України. Ліс продовжує, як і сторіччя тому «віддавати» нам головне багатство – деревину. З дерева, як і раніше, виробляють дерев’яний посуд, меблі, папір, олівці, музичні інструменти, іграшки. Ліс продовжує давати нам житло. У наш час дерево дуже активно використовується як будівельний матеріал, причому досить дорогий. Але чи замислювалися ви про те, що через мірна вирубка лісів може призвести до екологічної катастрофи.

Так яке ж твердження  справедливе: «Природа храм чи майстерня, а людина в ній володар чи працівник?» Давайте спробуємо розібратися у цій ситуації і дати відповідь на поставлене запитання.

Кожна людина задумується про те, яке майбутнє його чекає, але рідко хто замислюється скільки ми шкоди завдаємо природі. Низький рівень екологічної свідомості суспільства, призвів до значної деградації навколишнього середовища України.

 

М.К. Група екологів ознайомлює з результатами своєї роботи, використовуючи відео доказ та мультимедійну презентацію акцентуючи увагу на стан навколишнього середовища не тільки в Україні, а й на Полтавщині та в Кременчуці, на факторах небезпеки які виникають внаслідок погіршення екологічного середовища.

Перегляд відеоролику «Вирубка лісів - чи є загроза екології в Україні».

2.3 Оголошення теми і мети позаурочного заходу

М.К. Майстер в/н оголошує тему виховного заходу, що дає можливість налаштувати учнів для проведення плідної роботи та активізувати їх розумову діяльність.

Тема нашого позаурочного заходу: «Природа не пробачає помилок».

Ми, навіть, не уявляємо, що одна помилка людини – може коштувати життя цілої планети. Та як не допустити цієї помилки, як її уникнути, як вирішити утворену проблему.

Кульмінаційний етап

М.К. Твердим підґрунтям переконання учнів у необхідності певних дій є використання відеодоказу. Перегляд відеоролику «Ким стали люди?».

Група екологів ознайомлює з результатами своєї роботи, використовуючи власний відео доказ та  мультимедійну презентацію, акцентуючи увагу на обізнаність кременчужан щодо проблем вирубування лісів та викиданням макулатури в смітник.

Група екологів провела дослідження мешканців нашого міста, намагаючись розібратися чи розуміють люди, яку шкоду вони завдають навколишньому середовищу. Земля хворіє, коли вирубують ліси, забруднюють ріки та моря.  Кажуть, що земля – годувальниця, ось чому необхідно берегти грунт: 1 см грунту створюється за 250-300 років, а 20 см – за 5-6 тис років!

 А ось ще одна проблема: куди дівати макулатуру? При спалюванні її, нерідко утворюються шкідливі речовини, забруднюючи повітря. Сьогодні макулатуру навчилися  переробляти. Вчені знаходять нові способи переробки паперу.

За порушення вимог щодо забезпечення екологічної безпеки законодавством України встановлена кримінальна, адміністративна, дисциплінарна та матеріальна відповідальність.

Види екологічних питань передбачено в Законі України «Про охорону навколишнього природного середовища» та в інших законодавчих актах.

Види екологічних питань передбачено в Законі України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 68 п. а б та ін.) та в інших законодавчих актах.

1.2 Привітання з аудиторією

М.К. Організаційна частина призначена для дружньої атмосфери На цьому етапі учням дається установка на вирішення проблеми та подається необхідна початкова інформація.

ІІ. Момент актуалізації уваги аудиторії

2.1 Природа храм чи майстерня, а людина в ній володар чи працівник?

М.К. Постановка ключового запитання майстром в/н допоможе включити всіх учасників навчально-виховного процесу до свідомої співпраці.

Опосередковане навіювання у формі розповіді проводиться для подання певних фактів про забруднення навколишнього середовища, діяльність і бездіяльністю більшості людей щодо знищення природних ресурсів, а саме вирубці лісів та ставлення людей до екологічної кризи з метою пожвавлення інтересу учнів до теми позаурочного заходу.

Ми – жителі Землі – зазвичай не звертаємо на багато речей уваги. Людина протягом своєї історії розвивала розуміння законів природи, методи експлуатації всіх природних ресурсів. При цьому вона пройшла шлях від мисливця-збирача до виробника.

 Мабуть, на цьому шляху першим досягненням людини було оволодіння її вогнем. Саме з цього моменту гармонія людини і природи була порушена, а сама людина рішуче встала на свій шлях розвитку і створила цивілізацію.

bottom of page