top of page

ЕКОЛОГІЧНА ТРОПА

ТИХООКЕАНСЬКИЙ СМІТНИК

Подорож підготували учні групи ОП-31

Історія зародження. Забруднення почалося з тих часів, коли винайшли пластик. З одного боку, незамінна річ, яка неймовірно полегшила життя людей. Полегшила до тих пір, поки пластиковий виріб не викинуть: пластик розкладається понад сто років, і завдяки океанським течіям збивається у величезні острова.

«Сміттєвий острів» швидко зростає приблизно з 1950-х років за рахунок особливостей Північно-Тихоокеанської системи течій, куди і потрапляє все сміття. За оцінками вчених, в даний час маса «Сміттєвого острова» складає більше трьох з половиною мільйонів тонн, а площа - понад мільйон квадратних кілометрів.

Першовідкривач тихоокеанського сміттєворота. Американський океанолог Чарльз Мур - першовідкривач цієї «Великої тихоокеанської сміттєвої плями».

СМІТТЄВИЙ ОСТРІВ У ТИХОМУ ОКЕАНІ

Назва. «Велика тихоокеанська сміттєва пляма» (Great Pacific Garbage Patch), «Тихоокеанський сміттєворот» (Great Pacific Garbage Patch), «Північна тихоокеанська спіраль» (North Pacific Gyre,) «Тихоокеанський сміттєвий острів», як тільки не називають цей гігантський острів зі сміття, який розростається гігантськими темпами. Іноді його називають також «Сміттєвим айсбергом».

Про «Сміттєвий острів» говорять уже понад півстоліття, але практично ніяких дій не приймається. Тим часом наноситься незворотна шкода навколишньому середовищу, вимирають цілі види тварин. Велика ймовірність того, що настане момент, коли вже нічого не можна буде виправити.

Ця величезна купа плавучого сміття - фактично найбільше звалище планети - тримається на одному місці під впливом підводних течій, які мають завихрення. Площа сміттєвої плями коливається від 0,41% до 8,1% площі Тихого океану.

«Протягом тижня всякий раз, коли я виходив на палубу, повз плив якийсь пластиковий непотріб, - писав Мур у своїй книзі «Пластмаси назавжди» - Я не міг повірити своїм очам: як ми могли запакостити таку величезну акваторію? По цьому смітнику мені довелося плисти день за днем, і кінця йому не було видно … »

Плавання крізь тонни побутових відходів перевернуло життя Мура. Він продав всі свої акції і на виручені гроші заснував екологічну організацію морських досліджень Algalita, яка стала займатися дослідженням екологічного стану Тихого океану.

Мур застерігає, якщо споживачі не обмежать використання пластика, який не переробляється, в найближчі 10 років площа поверхні «сміттєвого супу» подвоїться і стане загрожувати не тільки Гаваям, але й всім країнам Тихоокеанського регіону.

Але до сих пір проблему намагаються не помічати. Оскільки пластик прозорий і залягає прямо під поверхнею води, то з супутника «поліетиленове море» побачити не можливо. Сміття можна помітити тільки з носа корабля або занурившись у воду з аквалангом. До того ж Північно-Тихоокеанський вир - це нейтральні води, і все сміття, що тут плаває - нічийне.

Основними забруднювачами океану є Китай та Індія. Тут вважається звичним станом речей викидати сміття прямо в прилеглі водойми.

Давайте переглянемо, як відбувається забруднення тихоокеанської акваторії.

14 років тому молодий яхтсмен Чарльз Мур, син багатого хімічного магната, вирішив після сесії в Каліфорнійському університеті відпочити на Гавайських островах. Заодно Чарльз вирішив випробувати в океані і свою нову яхту. Заради економії часу поплив навпростець. А через кілька днів Чарльз зрозумів, що заплив на смітник.

bottom of page