НІДЕРЛАНДИ:
ПРИКЛАД ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ
Подорож підготували учні групи ОВ-31.
Координатор - викладач економічних дисциплін Сюсюрченко О.П.
Система роздільного збору з'явилася в Нідерландах у 1980 році.
Сьогодні основні ідеї політики поводження з відходами в Нідерландах представлені у вигляді моделі з п'яти компонентів: запобігання, повторне використання, утилізація, спалювання та полігон.
Модель служить керівництвом по поводження з відходами і особливо виділяє профілактику: уникати утворення сміття, наскільки це можливо, інше переробляти і спалювати для виробництва енергії, і тільки те, що залишилося, викидати.
Збір відходів здійснюють місцеві органи управління (кожен муніципалітет має свою систему) або комерційні підприємства. За роздільний збір сміття кожна родина сплачує щорічно в середньому 350 євро.
Відходи збирають у підземні контейнери, які називаються Bovengrondse. На поверхні знаходиться тільки невелика конструкція для прийому сміття, самі баки розташовані під землею. Як правило, вони відкриваються чіповим ключем, але з лютого 2015 року багато муніципалітетів скасували цю систему, і тепер баки відкриваються вільно, щоб більше господарств могли використовувати контейнер, не прив'язуючись до номеру будинку.
Зараз в Нідерландах функціонує 20 звалищ (раніше їх було 200), переробляється близько 80% сміття, решта спалюється на полігонах для виробництва електроенергії і тепла.
З біологічних відходів виробляють компост, вуглекислий газ для теплиць, біогаз для опалення приміщень та заправки автомобілів.
Небезпечні відходи перетворюють в енергію (наприклад, розчинники застосовують в якості палива для виробництва цементу), старі батарейки використовуються у виробництві нових акумуляторів. З переробленого пластику виробляють будівельні матеріали, меблі, деталі для автомобілів і багато іншого. Тут переробляють навіть пакети від кави – приватна компанія робить з них модні сумки і подушки.
Більшість компаній країни, що займаються переробкою, – приватні, це досить прибутковий бізнес, який прагне до того, щоб закуповувати сміття у сусідніх країн. Крім того, нещодавно в парламенті країни розглядали проект, згідно з яким Нідерланди можуть стати центром по збору, сортуванню та утилізації відходів, куди будуть направлятися потоки сміття з усієї Європи.