top of page
СМІТТЄВА УКРАЇНА

ЖУРНАЛІСТСЬКЕ РОЗСЛІДУВАННЯ

СИТУАЦІЯ В КРЕМЕНЧУЦІ

Розслідування вели учні групи ОП-31

СМІТТЄВА  УКРАЇНА

Екологічна проблема засміченості дуже актуальна на сьогодні. Людство перестало бути господарем у своєму домі. Викинути сміття будь-де та як не-будь стає звичним, перетворюється на погану звичку. Страждає від цього й наша країна. За статистикою Україна посідає перше місце в Європі за кількістю відходів на душу населення і є лідером по кількості онкохворих та хворих на алергію і серцево-судинні захворювання. Чи не бачите Ви зв’язку між цими сумними лідерствами?

На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Ця проблема настільки нагальна в Україні, що навіть з’явився такий вислів «відходи беруть нас за горло».

Виходячи із під'їзду багатоповерхового будинку, перше, що бачить українець, - це смітники. Таке значне зростання кількості відходів - результат, передусім, зміни способу життя людей та надзвичайного поширення предметів одноразового використання.

Якщо не за рівнем життя, то принаймні за кількістю побутових відходів Україна не відстає від середньоєвропейського показника. Поступово наша країна перетворюється на смітник.

Тільки уявіть собі масштаби сміттєвого українського гіганта. Лише за 2015 рік українці викинули 12,5 млн. тон сміття. 95% відходів вивезено на смітники та полігони. Отже, лише 5% українського сміття продовжує «життя після смерті».

Близько 160 тисяч гектарів землі в Україні зайнято під смітники. Шість тисяч переповнених сміттєвих полігонів і десятки тисяч нелегальних смітників становлять небезпеку для природи й людей. Замість того, щоб приносити прибуток і без того небагатій країні, мільйони тонн відходів отруюють землю, воду, повітря.

Модуль техногенного навантаження на одиницю площі нашої країни становить 41 391 тонна на кв.км, відповідно на одного жителя - 480 тонн. Це позамежні цифри. Україна - одна з найбільш забруднених і екологічно напружених країн світу.

Порівняння з передовими країнами світу просто некоректне, оскільки в них утилізація промислових відходів здійснюється на 65-80% поточного виходу. Надію вселяє той факт, що ще років 15-20 тому ситуація в більшості країн була приблизно такою самою, як сьогодні в Україні: відходи в основному відправляли на смітники, полігони для поховання або спалювали. Людство дійшло висновку, що потрібно принципово змінювати підхід до побутового сміття.

Незважаючи на статтю 5 Закону України «Про відходи», у якій говориться, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є «пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально сировинних та енергетичних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства» за прогнозами як закордонних, так і вітчизняних фахівців, екологічна ситуація в Україні, без перебільшення, наближається до критичної, адже переробкою відходів у нас майже не займаються.

На жаль, знайдуться лише поодинокі громадяни, котрі нестимуть обгортки від морозива чи бляшанку від напою бодай 100 метрів, розшукуючи урну. Але й навіть коли ця урна поруч, наприклад, на зупинці транспорту, все одно, купи сміття знаходяться де завгодно поруч із нею. То ж, можливо, європейський вибір починається з банально знайомого з дитинства, але такого складного принципу - чисто не там, де прибирають, а там де не смітять.

Цифри говорять самі за себе.

bottom of page