1. Швейцарія
Незважаючи на те, що, згідно з офіційними даними, Швейцарія найбільш схильна до змін клімату через танення льодовиків, саме ця країна очолила список ТОП-7.
Очевидно, збереження навколишнього середовища - це одне з найголовніших питань не лише для уряду «країни озер», але й для всіх її жителів.
Система сортування сміття, що практикується вже в багатьох країнах світу, в Швейцарії доведена абсолютно до крайності. Майже до абсурду! Сортують все, що піддається сортуванню.
Ця система не знає винятків – всі зобов’язані розкладати сміття по різних контейнерах. Швейцарія лідирує в світі за кількістю пляшок, що здаються – більше 90% тари повертається на заводи по вторинній переробці скла.
Програма з прийому та переробки використаного скла почалася в 1972 році і до цих пір успішно реалізується. Але при цьому ще повинні зняти кришки і розсортувати пляшки і банки в залежності від кольору скла.
Папір переробляється окремо від картону (переробка картону коштує дорожче), тому від громадян вимагають здавати одне окремо від іншого.
2. Норвегія
Країна з величезною кількістю гір, прекрасних долин і фіордів захоплює не лише своїми ландшафтами, але й напрочуд чистим повітрям. А велика кількість рослинності лише поліпшує його.
Але не тільки від зелені залежить чистота навколишнього середовища. Річ у тому, що охорона природи в Норвегії є одним із пріоритетних напрямків діяльності. Ще в 1910 році в країні був прийнятий Закон про охорону природи, який діє й донині.
До речі, Вище професійне училище №7 у 2016 році включено до Всеукраїнського проекту SPARE ENERGY HUB за підтримки міжнародного Норвезького товариства охорони природи (на 2016-2018 роки).
Що ж, нам є чому повчитися!
3. Швеція
Ще одна північна країна увійшла до трійки лідерів. Понад 50% території цієї країни покриті лісами, й за цим показником Швеція перебуває на першому місці в Європі.
Для жителів 288 комун Швеції стало досить звичною справою сортувати сміття вже вдома, під кухонною раковиною. Сім'я, яка мешкає в окремому будинку, платить половинний тариф за вивезення сміття, якщо підписує зобов'язання сортувати пластик, метал, скло і папір, і навіть компостувати органічні відходи. Шкідливі відходи виносять до спеціального червоного контейнера безпосередньо перед збиранням сміття.
Сміття вивозять раз на два тижні машиною з автонавантажувачем. У багатоквартирних будинках до сміттєвих контейнерів викидають усе, крім того, що належить вміщувати в спеціальні ємності для металу, пластмаси тощо. Шкідливі відходи виносять на спеціальні екологічні станції, які можуть бути, наприклад, на бензоколонці. Тут розміщують контейнери блакитного і червоного кольорів для акумуляторів і батарейок. До контейнерів чи шаф світло-блакитного кольору викидають фотохімікати, залишки фарби, аерозольні балончики, використане машинне мастило, розчинники і люмінесцентні лампи.
Старі газети забирають раз на тиждень. Їх складають у пакети і виставляють за двері. Подекуди встановлено спеціальні «газетозбірники». Алюмінієві банки повертаються до супермаркетів, за них там виплачують заставну вартість. Скло викидають до спеціальних контейнерів білого і зеленкуватого кольорів, відповідно, для прозорого і зеленого скла.
Швеція переробляє найбільший відсоток відходів - 52% від їх загальної кількості.