ЧИ ВСЕ ТАК СУМНО?
Делегація ЄІБ (Європейського інвестиційного банку), яка відвідала Кременчук у період активного листопаду, здивувалася нашому марнотратству. Найперше, що їх вразило, а точніше шокувало – це те, що опале листя і зрізані гілки ми вивозимо на звалище. Це був непідробний шок! Для них це – не сміття, а гроші.
Вони запропонували нам налагодити механізоване сортування на Деївському звалищі. Сортувальна лінія на звалищі однозначно потрібна. По-перше, це додаткові кошти від збирання вторинної сировини, по-друге - розвантаження полігона майже вполовину, а відтак – і менше навантаження на навколишнє середовище.
У глибині сміттєвої гори за ці роки утворилися цілі родовища метану.
Ще 1 липня 2008 р. у кременчуцькій мерії було підписано меморандум з німецькою фірмою «ГААЗЕ Енергітехнік» про співробітництво щодо зменшення негативного впливу відходів на навколишнє середовище. Уряд Німеччини надав 650 тис. євро для робіт на Деївському сміттєзвалищі. За ці кошти на різних рівнях полігона пробурили кілька свердловин та приєднали до них труби з транспортування підземного газу до факельної установки. Керувати технологічним процесом можна аж з Німеччини.
Відведення метану – перший крок на шляху санації міського полігона твердих побутових відходів та наступного будівництва сміттєпереробного заводу.
Газ зі сміттєзвалища на Деївській горі планувалося використати для опалення будинків.
Німці отримали квоту на викиди СО2 за Кіотським протоколом, а Кременчук – перспективу санації міського сміттєзвалища. Через рік до Кременчуцького міськвиконкому знову завітали високі гості з Німеччини та України. Нагода вагома – відкриття установки з видобування газу на полігоні.
24 вересня 2009 р. на Деївському сміттєзвалищі урочисто запалили факел з підземним газом.
Уже сьогодні, не чекаючи результатів досліджень, фахівці стверджують, що запасів газу у надрах 45-річного звалища, котре обіймає територію 28 га, вистачить не на один десяток років.
Звалище дозріло. Про це кременчуцькі чиновники заявили влітку, коли на Деївці через вибухи метану почастішали пожежі. З пробуренням свердловин для газовідведення, як стверджують фахівці, вибухи припиняться.
У грудні 2015 року міський голова Віталій Малецький провів зустріч із представниками ЄІБ з приводу реалізації проекту щодо організації сортувальної лінії на Деївському звалищі.
Варто відмітити, що дана банківська установа розглядає місто в якості партнера та готова надати кредитні транші на реалізацію різних проектів, пов’язаних з реабілітацією полігону та проведенням сортування сміття.
Наразі на сміттєзвалищі створено експериментальний майданчик, де проводиться підготовча робота для вивчення морфологічної структури сміття на вміст у ньому синтетичних, органічних і інших компонентів. Процесом експериментального сортування займаються робітники автотранспортного підприємства, які поки що вручну перебирають його, заповнюючи контейнери з 16 найменувань. Далі зібрані компоненти вивчатимуть в лабораторних умовах, після чого фахівці зроблять експертні висновки щодо більш прийнятних варіантів із організації сортування сміття до умов Деївського сміттєзвалища.
Якщо ж у Кременчуці вдасться втілити цей проект, то, насамперед, набагато меншим стане навантаження на екосистему міста та прилеглих до нього територій. Також необхідно звернув увагу на фінансові переваги, що може отримати КП «КАТП-1628» після запуску сортувальної лінії, а саме від здачі вторинної сировини.
Але, поки що кременчуцька сортувальна лінія ось така.